Народно читалище "Янко Забунов 1857"
Първото читалище в с.Черногор е открито едва след заселването на преселниците от Северна Добруджа през 1941 г. Регистрирано е като ЧИТАЛИЩЕ "ПРОБУДА"
Със създаването на ДЗС"Янко Забунов" на територията на с.Черногор, читалището минава под негово управление, като се финансира изцяло от стопанството. Променя се и името на читалището на НАРОДНО ЧИТАЛИЩЕ "ЯНКО ЗАБУНОВ".
През 1974 г. след закриване на ДЗС "Янко Забунов", читалището става самостоятелно и се прехвърля към кметство с.Черногор.
През 2012 г., след пререгистрация на читалището, се променя името на НАРОДНО ЧИТАЛИЩЕ „ЯНКО ЗАБУНОВ 1957“.
Библиотеката е създадена още при основаване на читалището. Със своите традиции, утвърден опит и богат книжен фонд продължава да бъде културно-информационен център, разполагащ с над 7 500 тома.
Книжния фонд на читалището е над 7 500 тома, без в това число да влизат различните списания, които дори не могат да се поберат на библиотечните стелажи. Книгите за по-добра нагледност са подредени в отдели: Политическа, Философия, Природонаучна, Хуманитарни науки, Художествена, Детска литература.
Разполага с компютър и предлага услуги като копирани, сканирани и принтиране на библиотечни материали.
В своята дейност библиотеката отделя голямо внимание на културно-масовата работа. Провежда последователно културна политика на посредничество между творците – създатели на духовни ценности и гражданите. Формите за провеждане на тази политика са различни - от литературни вечери до непосредствени разговори, срещи, сказки, кътове, табла, витрини и др.
Читалището обединява дейността и проявите на библиотеката, художествената самодейност, културно-масовата работа. Към тях функционират певчески и танцови самодейни колективи много обичаи - коледуване, лазаруване, Трифон Зарезан, Бабин ден, местни танци. Ежегодно самодейните колективи участват в провежданите общински преглед на художествената самодейност. Изявените групи участват в регионални и национални фестивали и концерти.Заплащането на членски внос дава право на безплатно ползване на библиотека, читалня и Интернет.
Самодейност
Ръководител на групата за български фолклор - Пламен Калчев
Ръководител на групата за турски фолклор - Ертан Рафи
- Национален фолклорен фестивал "Фолклорен извор 2015" с.Царевец, Свищовско - 3 грамоти, диплом и сребърен медал
Регионални и областни участия на ВГ "Китка" за български фолклор:
- "Празник на водната лилия" с.Малък Преславец - 2014, 2015 ;
- Фолклорен събор "Алеково пее" - 2014
- Фолклорен събор "Сборяново"- 2014
- "Рибен фест" с.Косара - 2015
- Фолклорен събор "Един ден в дунавския край" - 2015
- Фолклорен събор "Зафирово пее и танцува" - 2015
Регионални, областни и национални участия на ВГ за турски фолклор:
- Празник на етносите - 2013, 2014
- Фестивал "Букет" - 2015
- Участие в предаване по БНР - 2015
Адрес: с.Черногор 7614 ул. "Четиринадесета" №26
Председател: Йозджан Ниязиев Юмеро
Секретар: Марияна Пейчева Нацова - 0877 488 600
e-mail: mariana_natsova@abv.bg